כיצד נקבעים מחירי יהלומים?

יהלום הוא מינרל קשה טבעי המורכב מפחמן טהור שהתגבש לגביש קריסטלי בתהליכים של לחץ וטמפרטורה גבוהים בעומק האדמה. היהלום, כך אומרים, הוא חברו הכי טוב של האישה, כמעט כל אחד ואחת מאיתנו יקנו לפחות פעם אחת בחייהם את סמל הסטטוס הנחשק והיוקרתי הזה. לפני שאנחנו קונים יהלום עבור טבעת אירוסין קלאסית או לכל תכשיט יוקרתי אחר, חשוב שנדע מהם הדברים העיקריים הקובעים את מחירו של היהלום.

בשנות ה-50  פיתח הארגון הגמולוגי האמריקאי GIA שיטת דירוג בעלת 4 תכונות, שנועדו להעיד על איכותו וערכו הכספי של היהלום והם מוסכמים ומקובלים ע"י חברות היהלומים ברחבי העולם עד היום.
תכונות אלו נקראות 4C – ארבעת ה-C. 

ה- C הראשון – משקל (CARAT)

משקל היהלומים נמדד ביחידת משקל שנקראת קראט.

כל 1 – קראט שווה ערך במשקלו ל-0.2 גרם.

כל 1 – קראט שווה 100 נקודות.

את היהלומים הקטנים מ-1 קראט מודדים לפי נקודות למשל 0.50 קראט שווה 50 נקודות שהם חצי קראט.

תכונה זו מייצגת את גודלו של היהלום ומשפיעה באופן ישיר על מחירו.

ה- C השני – צבע (Color)

תכונה זו בעצם מדרגת את חוסר הצבע,ככל שהיהלום יותר לבן (חסר צבע) כך דרגת הצבע שלו תהיה יותר גבוהה וגם ערכו יעלה בהתאם.

בשיטת מדרג זו יש אותיות שמייצגות את רמת הצבעים. הצבע הגבוהה ביותר הוא D (הכי לבן) ואילו הנמוך הוא Z (צהבהב).

ההבדלים בין רמת צבע יהלום אחת לזו שאחריה או לפניה הם מזעריים מאוד עד כדי כך שגם מומחה בתחום יכול להתקשות בזיהוי הצבע המדויק בעין רגילה וללא עזרים מקצועיים.

כמו כן יש תכשיטי יהלומים שמוגדרים כ-FANCY (צבעוני). היהלומים הצבעוניים יותר נדירים, מחירם גבוהה ביחס ליהלומים לבנים, בזכות יופיים וצבעם המיוחד

ה- C השלישי – ניקיון (CLARITY)

ניקיון היהלום מושפע אך ורק מתהליך היווצרותו בטבע ואינו תלוי בשום גורם אחר. הפגמים שביהלום נוצרים באדמה בתהליכי ההיווצרות הטבעיים של היהלום, הם יכולים להראות כשריטות, נקודות, עכירות בתוך האבן ועוד.

בד"כ ללא כלי הגדלה לא ניתן לראות פגמים אלו. הדרך היחידה שניתן ל"נקות" את היהלום זה ע"י ליטוש שבעצם מסיר את החלקים הלא נקיים של היהלום. שיטת מדרג זו בעצם עוזרת לאבחן את איכותו של היהלום, ככל שהיהלום צלול ונקי יותר כך איכותו וערכו הכספי גבוה יותר.

מדרג ניקיון יהלומים

IF\FL – ללא פגם כלל

VVS1/2 – פגם קטן מאוד מאוד

VS1/2 – פגם קטן מאוד

SI1/2 – פגם קטן I1\2 – פגם נראה לעין

ליטוש יהלומים מבית BD כל מה שרציתם לדעת על מחירי יהלומים

ה – C הרביעי – ליטוש (Cut)

בטבע, היהלומים נמצאים עמוק באדמה בצורה הגולמית שלהם. היהלומים הגולמיים אינם נוצצים ומבריקים ולכן נהוג ללטש אותם בצורה מיוחדת הגורמת לכל קרן אור שחודרת אליו פשוט לחזור בחזרה ולצאת מאותו המקום, כך אנו מקבלים את הזריחה והנצנוץ שאנו מכירים. ככל שהליטוש מושלם יותר כך יצא יותר אור והיהלום יזרח יותר. איכות הליטוש בעצם קובעת כמה האבן תבריק, תנצנץ ותזרח, וככל שהליטוש יהיה יותר מושלם כך יעלה ערכו הכספי של היהלום.

מדרג ליטוש

  • Excellent – ליטוש מצוין
  • Very Good – ליטוש טוב מאוד
  • Good – ליטוש טוב
  • Fair – ליטוש סביר

למרות ששיטת הדרוג מדברת על 4 C עם השנים התווסף עוד C חשוב לא פחות מהאחרים  והיא תעודה גמולוגית – CERTIFICATE. יהלום במשקל מעל 30 נקודות אמור להגיע עם תעודה גמולוגית מאחת המעבדות הגמולוגיות המוכרות כמו GIA , EGL, IGI,HRD ועוד.

המעבדה הגמולוגית עורכת ליהלום בדיקה מקיפה ע"י גמולוגים מוסמכים ומכשור מקצועי, מתעדת את תכונותיו של היהלום ולבסוף מנפיקה תעודה חתומה שהיא בעצם תעודת הזהות של היהלום. כך תוכלו לדעת בוודאות שהיהלום אמיתי וקיבלתם מה את שבחרתם.

רכישת טבעת יהלום היא אחת הרכישות החשובות שתעשו בחייכם. חשוב מאוד שתדעו מהם הדברים העיקריים המשפיעים על מחיר היהלום, תבואו מוכנים לרכישה תוודאו שאתם מקבלים את היהלום שמתאים לכם, במחיר שמתאים לכם.

אנו מאחלים הרבה מזל טוב ובהצלחה לכל המתארסים, צוות BD DIAMONDS