להוסיף צבע לחיים: יהלומים צבעוניים ושילובם בתכשיטים

יהלומים צבעוניים, או בעגה המקצועית 'Fancy diamonds', הינם יהלומים בעלי גוונים יחודיים אשר קיבלו את צבעם הייחודי מהטבע, לרוב בעקבות לכידת חומרים שונים בתרכובת היהלומים במהלך גיבושם. יהלומים צבעוניים נחשבים נדירים למדי: אחוז היהלומים הצבעוניים מתוך סך יהלומי הגלם יורד באופן מתמיד מדי שנה ומהווה, בסך הכל, פחות מאחוז בודד. בשל נדירותם של היהלומים הצבעוניים בטבע, לרוב יענדו אותם שועי עולם כמו בנות למשפחת מלוכה וסלבריטאיות מבוססות במיוחד, והם נחשבים נחלתה של אופנת ההוֹט קוּטוּר בלבד. במאמר זה נסביר על היהלומים הצבעוניים, ונציע חלופות בעלות תג מחיר סביר לשילובם בתכשיט.

צבעי היהלומים הינם מגוונים, ובטבע ניתן למצוא יהלומים צהובים וחומים (פחות נדירים) ירוקים, ורודים, כחולים ואדומים (יותר נדירים). כאשר רוכשים יהלום צבעוני, חשוב לבדוק את התעודה הגמולוגית שלו- מדובר ב"תעודת זהות" של היהלום, אשר מציינת הפרמטרים העיקריים שמעידים על איכותו וערכו הכספי. משתנים אלו מוסכמים ומקובלים על ידי תעשיית היהלומים ברחבי העולם והם כוללים: ליטוש – CUT, צבע – COLOR, משקל – CARAT וניקיון –CLARITY, ליהלום הצבעוני פרמטרים נוספים ומכריעים שאין ליהלום סטנדרטי והם סיווג הצבע ועוצמת הצבע. ככל שצבעו של היהלום יותר מובהק ובולט, כך נדירותו עולה וגם מחירו. פרמטר העוצמה נע בין Faint (הבהיר ביותר) ל-Vivid (העז ביותר), והוא מתעלה בחשיבותו על פרמטרים אחרים כאשר מדרגים ומעריכים את היהלום.

יהלומים צבעוניים בחדשות

בהתאם לנדירותם ומחירם הגבוה של היהלומים הצבעוניים, ישנם מספר יהלומים שהתפרסמו בעולם כולו: בשנת 2002 רכש בן אפלק טבעת אירוסין בעלת יהלום ורוד במשקל 6.11 קראט בסכום 'צנוע' של 1.2 מיליון דולר עבור ארוסתו ג'ניפר לופז. כשנפרדו לאחר שנתיים, לופז החזירה לאפלק את הטבעת. האירוסין המסוקרים האלו העלו את נכסו של היהלום הורוד והביקוש לו בקרב מאורסות עלה משמעותית באותה השנה. המבוגרות בנינו אולי זוכרות את יהלום 'ברטון טיילור', יהלום במשקל 68.09 קראט שהתגלה במכרה פרמייר בדרום אפריקה. בעליו הראשונים הייתה אישה שחשה כי תשלומי הביטוח עליו יקרים מידי ולכן הציעה את היהלום למכירה פומבית. היהלום נקנה על ידי חברת Cartier, אשר מכרה אותו לריצ'רד ברטון, וזה העניק את היהלום לאהובתו דאז, אליזבת טיילור. היהלום הנדיר למעשה נקרא על שמם. נכון להיום היהלום מוחזק אצל אספן מערב הסעודית. אין זה מפתיע שמרבית היהלומים הצבעוניים הנדירים כיום אינם מוחזקים על ידי תכשיטנים או יהלומנים, אלא על ידי אנשי עסקים אמידים אשר רכשו אותם לצרכי השקעה.

והמחיר?

אם מחירם הגבוה של היהלומים הצבעוניים מרתיע אותך, ובצדק, הסירי דאגה מליבך. ישנן מספר דרכים ליהנות ממראהו העשיר של היהלום צבעוני מבלי לרדת מנכסייך: ראשית, תכשיט יוקרה לא חייב להיות מבוסס כולו על יהלום צבעוני מרכזי אחד. הגודל לא קובע, כידוע, ושילוב חכם של יהלום צבעוני זעיר במיקום בולט על פני התכשיט, לצד יהלומים לבנים אשר יאדירו את צבעו יכול להוליד תכשיט בעל אופי וחיים הנושא תג מחיר ריאלי. שנית, ישנם צבעים שלא נחשבים נדירים במיוחד, ומחירם יהיה בהתאם: יהלומים שחורים, לדוגמא, הפכו טרנדיים במיוחד בשנים האחרונות, והם נחשבים נפוצים במיוחד. העובדה שהצבע השחור נחשב קלאסיקה נצחית בעולם האופנה ויכול להתאים לשלל אירועים תורמת אף היא לפופולאריות של צבע זה. גם את גווני הצהוב ניתן למצוא בחנויות תכשיטים רבות וקולקציות של מעצבים מכל העולם, שכן יהלומים צהובים הם הכי פחות נדירים מבין היהלומים הצבעוניים. זאת ועוד, קיימות היום טכניקות אשר מאפשרות 'לצבוע' יהלומים באמצעות מיכון מיוחד, אך אין הדבר אומר שהמחיר יהיה זול באופן משמעותי מיהלום צבעוני טבעי.

שילוב של יהלום צבעוני, ככל יהלום, דורש אנשי המקצוע אשר ידעו לספק מידע מהימן ומבוסס ניסיון, ולהציע לרוכשים אלטרנטיבה אשר תתאים לכיסם. במידה ולא מצאת תכשיט יהלומים אותו חיפשת באתרנו, צוות BD DIAMONDS ישמח לייעץ, לעצב וליצור את התכשיט האידיאלי עבורך.

אולי יעניין אותך גם: תכשיטי יוקרה