BD MAGAZINE

לא כל הנוצץ זהב: המדריך השלם למחירי טבעות אירוסין

לא כל הנוצץ זהב: המדריך השלם למחירי טבעות אירוסין

המתעניינים בטבעות אירוסין ומחירן לבטח יוכלו להעיד עד כמה גבולות הגזרה בתמחור הטבעות הינם רחבים, ומחירה של טבעת אירוסין יכול לנוע בטווח שבין זול ונגיש ליקר במיוחד. בניגוד למוצרים אחרים, בשוק טבעות האירוסין השוואת מחירים הינה קשה עד בלתי אפשרית: בכל טבעת מספר פרמטרים שונים שעשויים להשפיע על איכותה (ובאופן ישיר על מחירה) אך לאו דווקא על מראה החיצוני. עם זאת, השיקול הכלכלי אינו מסתכם כאן, שכן פשרה על פרמטרים אחדים לעומת אחרים יכולה לעלות ביוקר לרוכשים בטווח העתידי. עומדים בפתחה של רכישת טבעת אירוסין ורוצים לדעת על מה באמת חשוב להתעקש ומאילו תרמיות רצוי להימנע? הכתבה הזאת היא במיוחד בשבילכם.

תמחור של טבעת אירוסין לפי איכות וסוג הזהב

עוד בטרם נצלול לגולת הכותרת של טבעות האירוסין והמכריע העיקרי במחירה, הלא הוא היהלום, רצוי לתת את הדעת על הטבעת עליה הוא מונח. גם לזהב אשר בטבעת פרמטרים מספר שעשויים להשפיע על מחירה הכולל של הטבעת: עובי הטבעת יקבע בהתחשב בגודל היהלום המונח עליה וגם בטעמה של הכלה לעתיד. טבעת אירוסין עדינה אשר שוקלת משמעותית פחות מהממוצע תעלה פחות, שכן היא מכילה פחות זהב. לא רק כמות הזהב ומשקלו ישפיעו על מחיר הטבעת אלא גם איכותו משפיעה ישירות על המחיר: זהב טהור 24 קראט למשל הוא רך מדי לשימוש. בתעשיית הטבעות נהוג להשתמש בסגסוגות שונות אשר מאפשרות עבודה עם חומר הגלם.

זהב 9 קראט למשל, נחשב לנחות, כי מדובר בסגסוגת בעלת אחוז זהב נמוך ביותר, ועל כן מחירו פחות. כמו כן זהב מסוג זה עלול להיות מושפע ממזג האוויר ומריאקציות עם חומרים אחרים, לעומת תכשיטים עם אחוז זהב גבוה וטהור יותר. איכויות הזהב הנפוצות בשוק העולמי הינן 14 קראט או 18 קראט. לשני הסוגים תוצאה מרשימה ודומה, ושניהם מאפשרים לצורף עבודה נוחה עקב גמישות חומר. 18 קראט אשר מכיל יותר זהב בסגסוגת יעלה כמובן יותר והבחירה ב-14 קראט יכולה להוזיל את מחיר הטבעת מבלי לפגוע באיכותה. ומה בנוגע לצבעים? ההבדל בין זהב לבן, צהוב וורוד הוא המתכות הנוספות בסגסוגת. טבעות אירוסין זהב לבן לאו דווקא יעלו פחות מטבעות אירוסין זהב צהוב, שכן עלות הזהב נעוצה בקראט בלבד.

בכל אופן, וללא תלות בכמות הקראט אשר בחרתם לטבעת האירוסין שלכם, יש לוודא כי בתעודה אשר תקבלו יחד עם רכישת הטבעת מצוינים הפרטים הנוגעים לזהב שבטבעת כשהם חתומים על ידי היצרן: צבעה של הטבעת, משקלה וכמובן הקראט. בתעודות רבות מצורף גם תצלום הטבעת מטעמי ביטוח.

היהלום כגורם מכריע למחיר הטבעת

ומה בנוגע ליהלום? טוב ששאלתם- היהלום הוא המכריע העיקרי בנושא מחיר טבעת אירוסין, וכשקונים יהלום צריך לחפש אחר ארבעה פרמטרים שמשפיעים על מחירו: גודל היהלום, החיתוך שלו (גזרתו), צבעו (מ-D  ועד Z) והניקיון שלו (VS – הכי נקי – SI נקי למדי). ניתן להקפיד יותר על פרמטר אחד בהשוואה לאחר בדרך להתאמת מחיר טבעת האירוסין לכיסכם. למשל, צבע וניקיון היהלום הינם פרמטרים ברי שינוי שעין בלתי מקצועית לא תבדיל ביניהם לעולם. רק גמולוג מוסמך יוכל להכריע בין צבע יהלום  F או D וזאת באמצעות בדיקה מיוחדת. גם בפרמטר הניקיון היהלום שבחרתם לא חייב להצטיין, ניקיון VS לרוב ייקר את מחיר היהלום שלא לצורך. כמו כן, גם על גודל היהלום ניתן להפעיל מניפולציה ובכך להשפיע על מחיר הטבעת: במקום יהלום מרכזי אחד וגדול ניתן לשבץ אבנים קטנות אשר משווה לטבעת מראה של אבן אחת גדולה.

גם לשיטת שיבוץ היהלום יש אפקט על המחיר

את היהלום משבצים בטבעת במספר שיטות, וכמובן שישנם אלמנטים שמשפיעים אף הם על מחיר הטבעת הסופי. טבעות אירוסין זולות לרוב אינן נושאות אלמנטים בעלי אמירה מיוחדת לעומת טבעות אירוסין בעיצוב אישי או טבעות אירוסין מיוחדות בעלות אלמנטים יוצאי דופן או שילוב של אבני חן. בכל מקרה יש להימנע מרכישה של 'אבנים מטופלות', לרוב מושג המכוון ליהלומים זולים בהם שולב פלסטיק או סיליקון ובמגע ממושך עם מים סופם להישחק. בדומה לזהב שבטבעת, בדקו היטב את התעודה הגמולוגית אותה קיבלתם יחד עם רכישת הטבעת. בתעודה מצויים כל פרטי היהלומ/ים המשובצים בתכשיט. דרשו תעודה ממוספרת וחתומה על ידי מעבדה גמולוגית בין לאומית אשר מוכרת על ידי חברות הביטוח. התעודה מאמתת את טיב רכישתכם בארבעת הפרמטרים השונים של היהלומ/ים שרכשתם.

טיפים נוספים

עכשיו, אחרי שווידינו שאנו בקיאים בכל הנוגע לזהב והיהלום שבטבעת, נותר לנו להעניק לכם צידה אחרונה לדרך שיכולה לחסוך לכם הרבה כסף בתהליך רכישת הטבעת: ככל הליך קניה, רצוי להחליט על תקציב מקסימלי בטרם הרכישה הסופית. מאחר וטבעת אירוסין נושאת עמה רכיבים סנטימנטליים רבים ורכישתה עשויה לחרוג מגבולות התקציב שתכננו מראש, אנו ממליצים לרכוש טבעת אירוסין בתקציב הקיים ולא להכנס להתחייבויות מיותרת.

ישנן טבעות אירוסין ראויות ויפות בטווחי מחיר רבים, ובמידה ולא מצאנו את הטבעת האידיאלית עבורנו ניתן לתכנן יחד עם היצרן טבעת שתתאים לכיסנו. תמיד רצוי לחתור לרכישה בלתי אמצעית: ככל שהלקוח קרוב יותר ליצרן כך המחיר יהיה נמוך יותר (ללא פערי תיווך הנובעים מעמלות של סוכני מכירות או חנויות מפוארות בעלות הוצאות של שכירות גבוהה) וכמובן לוודא כי רכשנו את הטבעת שלנו מבית עסק אמין ובעל מוניטין אשר מקנה ללקוחותיו ליווי מקצועי, נוקט במדיניות החזרה או החלפה שמטיבה עם הלקוח ומספק תעודת אחריות כמפורט במאמר. בהצלחה!

אולי יעניין אתכם גם: טבעות אירוסין קלאסיות I טבעות אירוסין מיוחדות